Przejdź do zawartości

Diecezja pomorska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
tablica pamiątkowa w Wolinie

Biskupstwo pomorskie zwane również wolińskim[1]biskupstwo rzymskokatolickie z siedzibą w Wolinie utworzone bullą papieża Innocentego II 14 października 1140[2]. Biskupstwo podlegało bezpośrednio Stolicy Apostolskiej[3].

Początki chrystianizacji Pomorza Zachodniego pochodzą jeszcze z czasów panowania Bolesława Chrobrego[2], który po utworzeniu diecezji kołobrzeskiej w roku 1000 liczył na dalsze rozszerzenie chrześcijaństwa na zachód[2]. Nadzieje te ze względu na powrót na Pomorze pogaństwa szybko się rozwiały[2], a biskupstwo kołobrzeskie zostało zlikwidowane[2].

Późniejsze próby chrystianizacji związane są z działalnością misyjną Ottona z Bambergu, zwanego Apostołem Pomorza[2]. W roku 1080 trafił on do Gniezna, a po powrocie do Niemiec otrzymał sakrę biskupią. Ponownie trafił do Gniezna w roku 1124, a stamtąd z misją chrystianizacyjną na Pomorze Zachodnie. Kolejną misję Otton prowadził od roku 1128[4], gdzie na chrześcijaństwo nawrócił mieszkańców wyłącznie dużych ośrodków rządzonych przez księcia Warcisława I z dynastii Gryfitów m.in. Szczecina, Wolina i Kamienia Pomorskiego[2]. W czasie swojej działalności misyjnej chrześcijaństwo poprzez chrzest przyjęła jedna piąta ludności Pomorza Zachodniego (około. 22 tys. pogan[1]), a w dwunastu miejscowościach zbudowano czternaście kościołów[2][4] (po dwa w Wolinie i Szczecinie[4]). Za jego przyczyną powstały placówki misyjne w Pyrzycach, Kamieniu, Wolinie, Szczecinie, Kołobrzegu, Białogardzie, Uznamie, Dyminie i Wołogoszczy[3]. Do dzisiaj w Cerkwicy, na Równinie Gryfickiej znajduje się kamienna studnia z XII wieku upamiętniająca chrystianizację Pomorza Zachodniego[5]. Po śmierci Ottona (1139), papież Innocenty II zdecydował się utworzyć osobne biskupstwo z siedzibą w Wolinie, a tamtejszy kościół podniesiono do rangi katedry[4]. W bulli nie określono granic nowego biskupstwa, ale użyto określenia Pomeranensem ecclesiam, co mogło oznaczać, że granice te są zbieżne z terytorium księstwa zachodniopomorskiego[4].

W latach 1170 i 1173 na Wolin najeżdżali Duńczycy, wskutek czego miasto uległo całkowitemu zniszczeniu. Dalsze ataki tak zagrażały miastu, leżącemu bezbronnie blisko Zalewu Szczecińskiego, że skłoniło to duchowieństwo biskupie oraz księcia pomorskiego Kazimierza I do rozważenia przeniesienia biskupstwa z Wolina do bezpieczniejszego Kamienia[6]. Przed realizacją tego zamiaru, książę założył kapitułę katedralną w Kamieniu (1175), wzniósł tam katedrę i przyznał kanonikom po śmierci obecnego biskupa Konrada swobodny wybór zwierzchnika i wszystkich prałatów według wzoru kapituły katedralnej w Kolonii. Otrzymali oni również wszelkie przywileje, w tym posiadanie dóbr, immunitet od wszelkich roszczeń świeckich, zwolnienie od wszystkich obciążeń, „którym podlegał lud w Pomorzu”, z zastrzeżeniem obowiązku utrzymywania zamków krajowych i głównych mostów oraz zapewnienia obrony kraju w granicach[7]. Zanim jednak biskupswo zostało przeniesione z Wolina do Kamienia biskup początkowo przebywał on na wyspie Uznam lub w Usedomie, a dopiero następnie od 1175 roku siedzibą biskupstwa stał się Kamień Pomorski[3]. Formalne przeniesienie stolicy biskupiej nastąpiło na mocy bulli Ex iniuncta nobis a Deo papieża Klemensa III 25 lutego 1188 roku[8]. Od tej pory diecezja nazywana jest biskupstwem kamieńskim[3].

Terytorium

[edytuj | edytuj kod]

Granice biskupstwa ciągnęły się od dolnej Reknicy na zachodzie, po Łebę na wschodzie[4]. Obejmowały także wąski pas ziem położonych nad Bałtykiem[4]. Na zachodzie były to grody: Trzebudzice, Dymin, Choćków, Wołogoszcz, Szczytno oraz Groźwin[4][9]. Przy ujściu Odry były Szczecin i Kamień, a także wyspy Uznam i Wolin[4][9]. Na wschodzie Pyrzyce, Stargard z wsiami i przynależnościami, Kołobrzeg z warzelnią soli i cłem, targiem, karczmą, aż po rzekę Łebę[4][9].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Wejman 2016 ↓, s. 222.
  2. a b c d e f g h Matysiak 2012 ↓, s. 7.
  3. a b c d Biskupstwo Pomorskie ↓.
  4. a b c d e f g h i j Okoń 1987 ↓, s. 42.
  5. Matysiak 2012 ↓, s. 7-8.
  6. Malkewitz 1904 ↓, s. 81.
  7. Malkewitz 1904 ↓, s. 82.
  8. Wejman 2016 ↓, s. 223.
  9. a b c Labuda 1992 ↓.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]